Decydując się na rozpoczęcie działalności związanej ze sprzedażą w Internecie będziesz zmuszony podjąć wiele istotnych decyzji, które zaważą o losie Twojego sklepu. Warto przed samym startem opracować strategię działania, by w przyszłości oszczędzić sobie problemów i uniknąć niepowodzeń.
Najważniejszą rzeczą, nad którą musisz poważnie się zastanowić jest system sklepu internetowego. To on będzie sercem całego przedsięwzięcia. Miejscem, które zgromadzi produkty, oferty i Twoich potencjalnych klientów.
W Internecie znajdziesz wiele ofert – płatnych, jak i darmowych. Z możliwością instalacji na własnym serwerze, bądź u dostawcy oprogramowania. Umożliwiające swobodne dostosowywanie całego systemu lub tylko jego niewielkich części.
Możliwości jest wiele, więc na starcie zadaj sobie pytanie – czego potrzebuję? A ja Cię zapewniam, że odpowiedzią będzie Shoper.
Shoper to bezpieczeństwo, funkcjonalność i prostota. Na polskim rynku działa od 2005 roku, nieustannie stawiając na rozwój. Przez ten czas zgromadził wokół siebie ponad 10 000 klientów z wielu branż. Udowodnił, że dzięki swojej elastyczności sprawdzi się w sprzedaży różnego rodzaju produktów.
Spis treści
Przyjazny wygląd na każdym urządzeniu
Schludny wygląd sklepu to pewnie jeden z głównych aspektów, o który będziesz chciał zadbać. Shoper gwarantuje, że nie będziesz musiał się o to martwić. Możesz wybrać jeden z ponad 30-stu gotowych szablonów i dostosować go do swoich potrzeb. Część „skórek” wykonana jest w technologii Responsive Web Design, co oznacza, że sklep sam będzie dostosowywał się do rozmiaru ekranu. Drugim wyjściem jest wykonanie szaty graficznej na indywidualne zamówienie.
Modyfikacja wyglądu jest możliwa poprzez intuicyjny panel i metodę Drag & Drop, czyli popularne przeciągnięcia elementów za pomocą myszki.
Integracje podnoszące funkcjonalność
Elementami uświetniającymi platformę są integracje, czyli możliwość podpięcia wybranych zewnętrznych usług. Nie musisz trudzić się instalacją płatności online pod swój sklep – Shoper ma wbudowany własny system płatności. Gwarantuje Ci niezawodność, szybkość oraz przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji. Obsługuje przelewy mobilne oraz płatności poprzez kartę. Współpracuje z 7-mioma operatorami transakcji. Po wpłacie system automatycznie poinformuje Cię o opłaceniu zamówienia.
Planując sprzedaż w Internecie myślisz pewnie o Allegro. Dla Shopera to nie problem, umożliwia bowiem dwustronną synchronizację. Oznacza to, że możesz dodawać produkty na Allegro z poziomu sklepu, jak i skopiować istniejące produkty z Allegro do systemu. Aktualizacja stanów magazynowych również nie jest kłopotem, po zakupie licznik produktów samoczynnie się zmniejszy. Płatności PayU zapisywane są w panelu, dlatego nie obawiaj się podwójnego księgowania wpłat.
Twórcy systemu nie zapomnieli o obsłudze wysyłek. Unikniesz ręcznego wypisywania listów przewozowych – system wygeneruje je za Ciebie. Dzięki integracji z serwisem Apaczka masz możliwość korzystania z usług DHL, UPS oraz K-EX. W panelu wbudowany został moduł umożliwiający śledzenie paczek. Oprócz przesyłek kurierskich masz możliwość wysyłki Pocztą Polską oraz przy pomocy coraz popularniejszych Paczkomatów. Jednym kliknięciem wygenerujesz i wydrukujesz druk nadawczy. Obsługa wysyłek została ograniczona do minimum!
To jeszcze nie koniec. Shoper udostępnia szereg integracji z oprogramowaniem służącym do fakturowania, obsługi magazynów czy planowania i zarządzania Twoimi zasobami. Dzięki nim jesteś w stanie zadbać o każdy detal Twojej działalności.
Marketing sposobem na pozyskanie pierwszych klientów
Budując system nie zapomniano o udogodnieniach pod kątem marketingu. Jedną z możliwości jest połączenie Twoich ofert z największymi porównywarkami cen w Polsce. Daje Ci to możliwość szybkiego startu i konkurowania z innymi, od lat istniejącymi firmami. Takie strony jak Ceneo, Nokaut czy Skąpiec na pewno nie są Ci obce, a to tylko jedne z wielu możliwych wyborów.
Shoper pokłonił się również w stronę wyszukiwarek i pozwala na wykonanie podstawowych działań optymalizacyjnych z poziomu panelu. Bez ingerencji w kod mamy możliwość zmian meta tagów, ustawiania adresów czy chociażby zezwalania na dostęp botów indeksujących stronę.
Problemów również nie napotkasz przy instalacji narzędzi do analityki np. Google Analytics. W panelu możesz wkleić wymagany kod, bez korzystania z pomocy z zewnątrz. Podobnie jest z połączeniem z serwisami społecznościowymi. Masz możliwość podpięcia Facebooka, Google+ czy Pinteresta. Twoi klienci będą mogli polubić dany produkt, bądź nawet go skomentować, o ile zdecydujesz się na taką opcję. Zdjęcia Twoich produktów po kliknięciu w Pin It automatycznie powędrują do serwisu Pinterest. Dzięki temu w łatwy sposób zbudujesz społeczność wokół sklepu!
Swoją wartość w oczach klienta możesz wzmacniać poprzez prowadzenie programu lojalnościowego. Klient za poszczególne zadania np. zapis do newslettera czy wystawienie opinii, otrzyma punkty, które w przyszłości zamieni na rabat w Twoim sklepie. Platforma daje również możliwość tworzenia kuponów rabatowych oraz wprowadzania czasowych promocji. W szczegółowy sposób określisz, które produkty zostaną objęte obniżką, a także która grupa klientów może z nich skorzystać.
Komunikacją z klientem nie musisz zaprzątać sobie głowy. Platforma ma wdrożoną automatyzację wysyłki mailów do klientów np. w celu przypomnienia o płatności czy z prośbą o opinię. Bezpośrednio z panelu masz możliwość tworzenia i wysłania newslettera do osób zapisanych na Twoją listę. W łatwy sposób zorganizujesz promocje, wyprzedaże oraz akcje specjalne.
Detale podnoszące jakość
Bezpieczeństwo i szybkość działania to cele jakie stawiał przed sobą Shoper. Udało im się je osiągnąć przede wszystkim dzięki dedykowanym serwerom ustawionym w Polskim Data Center, co gwarantuje szybki dostęp do Twojego sklepu. Warto wspomnieć, iż serwery spełniają wymogi GIODO. Prowadząc sklep masz pewność, że dane Twojej firmy oraz informacje o klientach są pilnie strzeżone i bezpieczne. W celu zabezpieczenia, każdego dnia wykonywane są kopie Twojej witryny. Nie musisz martwić się transferem, pojemnością czy kwestiami technicznymi!
W celu podniesienia zaufania do Twojej strony możesz zamówić certyfikat SSL. Pokaż klientom, że dokładasz wszelkich starań, by zapewnić im komfort i bezpieczeństwo.
Konfigurację sklepu ułatwi Ci dostępna baza wiedzy, która zawiera szczegółowe opisy wszystkich elementów systemu. Możesz nauczyć się obsługi na kilka sposobów – czytając wpisy, oglądając instruktaże video, bądź uczestnicząc w specjalnie organizowanych webinariach. Przy napotkanych problemach możesz skontaktować się z biurem obsługi klienta, które z chęcią udzieli Ci porad.
Rodzaje dostępu do oprogramowania
Shoper dostępny jest w dwóch formach – w modelu SaaS oraz na licencji samodzielnej. Model SaaS, czyli oprogramowanie jako usługa to opcja dla osób stawiających pierwsze kroki w e-commerce. Nie martwisz się serwerem oraz instalacją – tym zajmą się pracownicy Shopera. Ty otrzymujesz dane dostępowe i zabierasz się za dostosowywanie sklepu według własnego upodobania. Formą płatności jest comiesięczny abonament, który oprócz sklepu zagwarantuje Ci również wsparcie techniczne.
Z kolei na licencji samodzielnej masz możliwość instalacji platformy na własnym serwerze oraz pełny dostęp do kodu źródłowego. Dzięki temu możesz wprowadzać w systemie autorskie udoskonalenia skrojone do Twoich potrzeb. Model ten wybierany jest zazwyczaj przez wielkich graczy, którzy stawiają na niezależność. Opłata za platformę jest jednorazowa, a w pakiecie otrzymujesz roczne wsparcie techników Shopera.
Zakładając sklep internetowy pamiętaj, by zadbać nie tylko o klientów, ale również o siebie. Nie dokładaj sobie pracy – automatyzuj maksymalną ilość procesów. Dostosuj witrynę do własnych potrzeb. Spraw, by klienci chętnie do Ciebie wracali. Postaw na bezpieczeństwo, funkcjonalność i łatwość obsługi.
Gotowy na otwarcie Twojego sklepu?