Aktualności

Google usuwa Graf Wiedzy z wyników wyszukiwania

Zobacz gdzie i kiedy możesz obejrzeć swój ulubiony program telewizyjny

Kilka dni temu RankRanger zauważył, że w przypadku wielu słów kluczowych wpisywanych w Google zniknął snippet Grafu Wiedzy (Knowledge Graph). Następnie Google potwierdziło portalowi Search Engine Land, że usuwają tę funkcjonalność z powodu zbyt małej popularności.

Czym jest Knowledge Graph?

Projekt Knowledge Graph powstał w 2012 roku. Jednak jego rezultaty pojawiły się jako nakładka na wyniki wyszukiwania Google dopiero 2,5 roku temu. To projekt, który pozwala Google zrozumieć otaczający go świat i związki zachodzące między różnymi obiektami. Graf wiedzy korzysta nie tylko z własnych źródeł poprzez analizę zapytań użytkowników, ale także z wielu publicznych źródeł – np. z Wikipedii czy CIA World Factbook.
Wpisując różne popularne hasła, jak chociażby “Donald Trump”, mogliśmy często na górze wyników wyszukiwania lub po prawej stronie zobaczyć informacje pochodzące np. z Wikipedii.

Google Knowledge Graph - przykład wyników wyszukiwania

Graf wiedzy w polskim Google

Jednak, jak się okazuje, graf wiedzy w polskim Google na razie ma się dobrze. Nadal na wiele fraz otrzymujemy wyniki zawierające dodatkowe informacje. Warto wziąć pod uwagę fakt, że często zmiany w polskim Google wprowadzane są z opóźnieniem. Czy graf wiedzy przetrwa u nas? Tego dowiemy się w najbliższym czasie.

Jednak jedno jest pewne – wcale nie oznacza to, ze Google rezygnuje z projektu Graf Wiedzy. Dla amerykańskiego giganta jest to bardzo potężne narzędzie, które pomaga w lepszym dopasowaniu wyników wyszukiwań do intencji użytkownika.

O Autorze

Redakcja magazynsem.pl

Chcesz do nas dołączyć i promować swój biznes lub osobę na ramach magazynsem.pl ? Napisz na redakcja@magazynsem.pl, w temacie wiadomości: "współpraca - magazynsem.pl".