Organizacja Pracy

Trello – praca zespołowa w Twojej firmie

Trello - zarządzanie zadaniami

Trello to aplikacja do zarządzania projektami. Prosta, funkcjonalna i przydatna do pracy zespołowej w każdej firmie. Pozwoli stworzyć zespoły projektowe, rozeznać się w zadaniach jednym rzutem oka, delegować obowiązki i komentować zamieszczone materiały. Aplikację warto wykorzystać też użytku prywatnego.

Trello powstało stosunkowo niedawno, bo w 2011 roku. Start-up, którego pomysłodawcą jest firma FogCreek, zaprezentowano na Startup Battlefield w konkursie Techcrunch Disrupt w San Fransisco 2011 roku i… od początku nie wieszczono mu wielkiego powodzenia. Nie dlatego, że Trello nie zasługiwał na nie – w końcu to rewelacyjna platforma – ale dlatego, że na rynku istniało już wiele podobnych rozwiązań. A jednak Trello znalazło się wśród siedmiu finałowych projektów konkursu. W ciągu zaledwie kilku lat aplikacja stała się tak popularna, że korzysta z niej ponad 1 milion użytkowników na całym świecie! Co zadecydowało o jej sukcesie?

Trello - zarządzanie projektami

4 plany finansowe i funkcje Trello

Wszyscy lubimy praktyczne, porządnie zaprojektowane, a przy tym bezpłatne lub niedrogie aplikacje. I takie właśnie jest Trello.
Narzędzie to jest jednocześnie proste i zaawansowane: dla osoby prywatnej możne stanowić doskonałą wersję internetowej „to do list”, a dla firm – niewiarygodnie efektywną, dostępną dla wszystkich pracowników platformę planistyczną i organizacyjną oraz pojemny zbiornik wirtualnej pamięci na różnorodne pliki (tekstowe, graficzne czy video), którymi można zarządzać na wiele sposobów. Fanów technologii mobilnych z pewnością ucieszy fakt, że dostępna jest też aplikacja Trello na urządzenia z systemem Android, iOS i innymi.

Plan darmowy – Trello Free

Zaczynamy. Zakładanie konta jest darmowe (dla każdego, osoby prywatnej lub firmy) i banalnie proste – można utworzyć osobny profil lub połączyć Trello z kontem Google. Po zalogowaniu zobaczymy pustą tablicę z niebieskim przyciskiem „Welcome board”. Osoby, które nie miały wcześniej styczności z Trello, mogą zacząć właśnie od kliknięcia w niego, by przejrzeć umieszczone w ramach przykładu „sticki” z notatkami i pokazowym zastosowaniem różnych funkcji.

Warto wiedzieć, że:

  • do dyspozycji w planie darmowym jest 10MB wolnego miejsca w chmurze,
  • aplikacja posiada wygodną funkcję drag and drop, pozwalającą kliknąć i przesunąć w dowolne miejsce wybrane obiekty,
  • poszczególne tablice i notatki można oznaczyć jako prywatne, widoczne tylko dla nas, lub publiczne.

Komu Trello zasmakowało, ten może skorzystać z menu, by między innymi:

  • zmienić kolor tła,
  • nadać kolory oraz terminy wykonania filtrom, jakimi można oznaczać poszczególne zadania i projekty (np. kolor zielony – wykonane, kolor żółty – w trakcie realizacji, kolor niebieski – do zrobienia na wtorek etc.),
  • stworzyć listę zadań i przypisać jej nazwę,
  • utworzyć kartę (notatkę), projekt lub grupę.

Po najechaniu kursorem na utworzoną kartę zobaczymy też przycisk ołówka, który po kliknięciu daje dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak:

  • przypisanie filtra,
  • archiwizacja,
  • przypisanie odbiorców (członków grupy projektowej),
  • checklista (pozwoli jednym kliknięciem odznaczyć np. już zrealizowane zadania z większej grupy),
  • określanie terminu realizacji,
  • dodawanie załącznika,
  • komentowanie (tekst, emotki) z możliwością wysłania komentarza na wskazany adres e-mail oraz przypisania komentarza do wybranej karty,
  • generowanie bezpośredniego linka URL do notatki,
  • subskrypcja,
  • kopiowanie,
  • przenoszenie.

W krótkim czasie i z satysfakcjonującym efektem, Trello pozwoli utworzyć przejrzystą tablicę zadań, dzięki której już nigdy nie zapomnimy o ważnych sprawach.

Aplikacja do zarządzania projektami - Trello

Plany płatne – Trello Gold, Business Class i Enterprise

Znacznie więcej funkcjonalności, a zatem i możliwości oraz czystej przyjemności korzystania z Trello, zapewniają pakiety płatne.

Trello Gold, kosztujący 5$ miesięcznie, pozwala zwiększyć przestrzeń dyskową chmury do 250MB. Oprócz tego daje parę gadżetów: 800 emotikonek, tła premium (9 różnych) i rozbudowane „sticki”.

Kto jednak nosi się z zamiarem wykupienia płatnego pakietu Trello, lepiej zrobi, decydując się na Trello Business Class. Pakiet kosztuje 8,33$ miesięcznie za użytkownika (przy płatności rocznej). W tej cenie otrzymujemy to, co oferuje pakiet darmowy plus:

  • przestrzeń dyskową 250MB,
  • integracje z aplikacjami Evernote, Github, Google Hangouts, Mailchimp, Salesforce, Slack, Google Drive, Dropbox i innymi, które należą do jednych z najczęściej wykorzystywanych,
  • funkcję tworzenia kolekcji, pozwalającą organizować i grupować projekty zespołowe,
  • funkcję wprowadzania natychmiastowych zmian jednym kliknięciem, co umożliwia np. dezaktywowanie dostępu do konta dla byłych członków zespołu,
  • funkcję kontrolowania tworzenia tablic publicznych i prywatnych,
  • przechowywanie informacji firmowych z funkcją kontroli rozsyłania zaproszeń członkowskich do wybranych plików,
  • dostęp do setek emotikonek i teł,
  • support e-mail od Trello.

Trello Enterprise to zaawansowany pakiet oferowany dużym firmom, w których zarządzanie projektami i zadaniami jest rozbudowane, a oczekiwania w stosunku do tego rodzaju aplikacji zdecydowanie większe. Plan kosztuje 20,83$ miesięcznie za użytkownika (przy płatności rocznej). W cenie użytkownik otrzymuje wszystkie funkcjonalności pakietu darmowego i Business Class, a oprócz tego:

  • umowę SLA (Service Level Agreement), czyli umowę o gwarantowanym poziomie świadczenia usług, która obliguje Trello do systematycznego usprawniania jakości usług poprzez indywidualne uzgodnienia, monitoring, raportowanie i analizy,
  • dostęp dla całego zespołu w ramach Single Sign On (SAML 2.0 service),
  • zabezpieczenie danych 2-Factor Authentication,
  • szyfrowanie plików, niestandardowe systemy zabezpieczeń i monitoring szkodliwego oprogramowania,
  • wsparcie indywidualnego Account Executive, który zaoferuje wsparcie podstawowe w rozpoczęciu korzystania z aplikacji, a także szkolenia czy pomoc w migracji danych.

Podsumowanie i ocena Trello

Podwaliną każdej sprawnie działającej firmy jest doskonała organizacja. Jasny przepływ informacji i klarowne przydzielanie zadań wspierają codzienną pracę, umożliwiając skoncentrowanie się na tym, co najważniejsze, bez rozpraszania uwagi i tracenia cennego czasu czy budżetu.

W dobie Internetu grzechem byłoby nie wykorzystać dostępnych online narzędzi, dzięki którym praca zespołowa staje się jeszcze łatwiejsza i efektywniejsza. Jednym z nich jest Trello. Dzięki niemu nie zapomnimy o urodzinach mamy, jak i o ważnym projekcie dla klienta, utworzymy dowolne notatki, dodamy do nich załączniki oraz komentarze.

Trello odciąża naszą pamięć, bo pamięta za nas. Segreguje, grupuje, przypomina o terminach i umożliwia łatwe przydzielanie zadań wybranym osobom. Kto pozna Trello i doceni jego szerokie możliwości, ten z pewnością będzie długo z niego korzystał.

O Autorze

Marcin Atamańczuk

Od 10 lat doradzam małym i średnim firmom jak najlepiej wydać pieniądze na marketing internetowy.
Nie ukrywam, że jestem zwolennikiem marketingu w wyszukiwarkach i promuję produkty Google. Robię to jednak z głębokim przekonaniem, że ruch z wyszukiwarek to najlepsza forma ruchu, która powinna być postawą Twojej aktywności w Internecie.

Jestem też orędownikiem analityki internetowej jako podstawowego narzędzia w procesach decyzyjnych w każdej firmie. Jeśli nie wdrożyłeś analityki (wdrożyłeś to nie znaczy tylko zainstalowałeś Google Analytics) do swojego serwisu, to każdego dnia tracisz pieniądze.

Lubię też dzielić się wiedzą, a uczenie innych sprawia mi wielką frajdę. Obecnie wykładam marketing internetowy na Uniwersytecie Opolskim.